• Kaş Antik Tiyatrosu

  Kaş Antik Tiyatrosu

  NEREDE ve KAÇ YAŞINDA?

  Kaş Antik Tiyatrosu'na gitmek için Merkez Cami'ne sırtınızı verin ve deniz solunuzda kalacak şekilde Yapı Kredi Bankası'nın bulunduğu Necip Bey Caddesi'nden dümdüz yürümeye devam edin. Bir süre sonra sağınızda Kaş Tiyatrosu'nu göreceksiniz. M.Ö. 1. yüzyılda yapılan tiyatro Kaş'ta bulunan Lahitler ve Kaya Mezarlarından sonra en iyi korunmuş yapılar arasındadır.

  Kaş Antik Tiyatrosu alalade bir tiyatro değildir. Helenistik Dönem'de inşa edilen tiyatronun en önemli özelliği Anadolu'da bulunan deniz manzaralı sayılı tiyatrodan birisi oluşudur. Gerçi Anadolu'da bulunan bir çok tiyatronun manzaralı olmasına özen gösterilmiştir. Bunun nedeni, o dönemlerde tiyatroların sadece sahne oyunları için kullanılmamasıydı. Tiyatrolar halkın gidip zaman geçirebilmesi için dizayn edilmişlerdi.

  ÖZELLİKLERİ

  26 basamaklı, sahnesi olmayan, bir tepeye sırtını dayamış, toplam 4,000 kişi kapasiteli bir Helenistik Dönem Tiyatrosudur.

  Gerçekten böyle bir açıklama yapmam gerekiyordu. Eee serde rehberlik var ne yapayım. Mesleki deformasyon.:)

  Kaş Antik Tiyatrosu'nun en önemli özelliği (tabi eğer tarihi ile ilgilenmiyorsanız) kesinlikle ve kesinlikle nefes kesici manzarasıdır. Kaş'a geldiğinizde içeceklerinizi alıp bir gün batımı yaşamazsanız çok şey kaçıracağınız ender yerlerdendir.

  Zaten
  Antiphellos (Kaş) siz istemeseniz dahi, konaklamanız süresince sizin rotanızı oraya doğru çevirecektir. En azından bizleri haftada bir ya da iki kez kendisine çeken garip bir enerjiye sahip. Değişik bir aurası var. Gittiğinizde siz de bunu anlayacaksınız zaten.

  KAMP DURUMU

  Kaş'ta kamp alanları (maalesef) gittikçe azalıyor. Buna kentleşmenin yanı sıra aynı zamanda da turizmin etkisi oldukça büyük.

  Geçtiğimiz senelerde Necip Bey Caddesi üzerinde bulunan eski hastanenin bahçesini kamp alanı olarak kullanabilirken, orayı Kaş Belediyesi'nin alması sonucunda Kaş'ta bulunan kamp alanları maalesef biraz daha azaldı.

  Fakat yoğun geçen turizm sezonu ve yatak kapasitesinin yeterli olmaması sonucu, Kaş Tiyatrosu ve çevresi bu konuda tatilcilere harika bir yerleşim yeri haline geldi. Hem merkeze yakın hem de tarih kokan bir konaklama şansı. Ancak tabi bunun kötü bir etkisi olmadı da değil. Bu
  UYARI yı lütfen dikkate alınız.

  || Türkiye'nin her hangi bir yerinde bulunan sayısız Antik Kent ve müze içerisinde sigara içmek, piknik yapıp, mangal yakmak kesinlikle YASAKTIR!!! ||

  Tüm Kaş'ı yangınla kasıp kavurmaya ramak kaldı. Ne olur tarihe saygınız yoksa bile, azıcık kendinize ve Kaş'a saygınız olsun. Yoksa kamp kurmanızda hiç bir sakınca yok. Hatta geldiğinizde haber verin, bir 'gün batımını' beraberce yapalım.